top of page
  • Zdjęcie autoraKatarzyna Kunert

1 procent wart miliardy złotych

Od 2004 roku jako podatnicy możemy przekazywać organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1% podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Dzięki temu samodzielnie decydujemy, do której - spośród blisko 10 tysięcy - organizacji trafi część naszego podatku dochodowego. Od lat organizacje wspierane są przez znane osoby, które biorą udział w ich kampaniach. Ta pomoc ma niewątpliwy wpływ na wzrost zaangażowania podatników, co potwierdzają same organizacje.


972,7 miliony złotych - tyle w 2021 roku Polacy przekazali w ramach alokacji 1% organizacjom pożytku publicznego. Mechanizm jest potężnym zastrzykiem finansowym dla organizacji i ich podopiecznych. Do przekazywania 1% od wielu lat zachęcają społecznie zaangażowane gwiazdy.


We wnioskach nadsyłanych w ramach Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” czytamy, że zaangażowanie gwiazdy w kampanię 1%, ma dla organizacji ogromny wpływ - przekłada się na zwiększenie zebranej kwoty. Ludzie ufają osobom znanym i wierzą, że organizacja, którą wspiera osoba znana, jest wiarygodna i godna zaufania. - mówi Renata Aderek-Zielińska, koordynatorka Plebiscytu.


Wśród gwiazd, które od lat aktywnie promują przekazywanie 1% na wybrane organizacje są m.in. Magdalena Różczka, Marcin Dorociński, Małgorzata Kożuchowska, Danuta Stenka, Michał Olszański, Andrzej Grabowski, Kasia Moś, Bartek Topa, Magdalena i Aleksandra Popławskie, Agnieszka Więdłocha i Antek Pawlicki czy Katarzyna Bujakiewicz.


Przywilej czy obowiązek?


1% nie jest darowizną ani ulgą. To jedna setna część podatku dochodowego od osób fizycznych, którą podatnik może przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.


Odpis 1% jest wyjątkowym rozwiązaniem. To jedyna możliwość bezpośredniego decydowania przez nas, na co przeznaczane są nasze podatki. Co prawda możemy decydować tylko o niewielkiej ich części, ale razem daje to prawie miliard złotych rocznie. Te pieniądze trafiają do organizacji pożytku publicznego, które dzięki nim pomagają dzieciom, chorym, seniorom, osobom z niepełnosprawnością, dbają o nasze społeczności lokalne, o przyrodę czy o klimat. Korzystanie z odpisu jest nie tylko naszym przywilejem, ale także obywatelskim obowiązkiem. Mimo to nadal kilka milionów Polek i Polaków nie przekazuje 1%, a zmiany podatkowe spowodują, że kolejne kilka milionów w 2023 roku zostanie tej możliwości pozbawionych - mówi Tomasz Schimanek, ekspert ds. organizacji pozarządowych i programów społecznych.


Rok 2022 jest prawdopodobnie ostatnim rokiem, w którym taka liczba podatników będzie mogła podzielić się swoim 1% podatku. Obowiązujący od stycznia Polski Ład sprawi, że w kolejnych latach miliony Polaków będą płacić mniejsze podatki lub nie będą ich płacić w ogóle, (z uwagi na wyższą kwotę wolną od podatku). Do organizacji pożytku publicznego trafi zatem mniej pieniędzy. Warto więc w tym roku zmobilizować siebie i innych, aby jak najwięcej osób skorzystało z możliwości odpisu 1% podatku.


Aktualny wykaz OPP znajdziesz na https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp Wystarczy wpisać numer KRS wybranej organizacji w rocznym rozliczeniu PIT.


Więcej informacji o 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, który podatnicy mogą przekazać organizacjom pożytku publicznego (OPP): https://poradnik.ngo.pl/1-podatku-dla-opp


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page