top of page
  • Zdjęcie autoraKatarzyna Kunert

Dzielenie się jest kluczem do rozwiązywania problemów przyszłości – Philanthropy Summit za nami!

Zakończył się pierwszy szczyt filantropijny – Philanthropy Summit 2023 – organizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz United Nations Global Compact Network Poland w partnerstwie z CAF America i Fundacją BNP Paribas. Celem wydarzenia było rozwijanie szerokiej dyskusji na temat filantropii i jej wpływu na przyszłość oraz roli biznesu i organizacji społecznych w rozwiązywaniu globalnych problemów.


Znakiem współczesnej filantropii w Polsce jest budowanie partnerstw między instytucjami, biznesem i organizacjami pozarządowymi, aby wspólnym wysiłkiem wspierać realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, szybko reagować i pomagać w obliczu zmian klimatycznych, konfliktów zbrojnych czy pogłębiających się nierówności społecznych. Kwestię takiej współpracy mocno podkreśliła w swoim przemówieniu Sanda Ojiambo, zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ, Executive Director and CEO United Nations Global Compact: Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, musimy połączyć siły, aby sprostać nadchodzącym wyzwaniom. (…) Musimy udowodnić, że wszyscy razem możemy dzielić się naszymi zasobami i wiedzą tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Nikt nie może rozwiązywać problemów w izolacji. Musimy zadbać o to, aby każdy miał miejsce przy stole.

W Polsce nadal istnieje bardzo duże pole do wdrożenia systemowej działalności filantropijnej, a włączenia się w tego rodzaju działania oczekuje od biznesu nie tylko społeczeństwo, lecz także pracownicy. Aż 73% respondentów ankiety w raporcie “Filantropia w Europie Środkowo-Wschodniej” docenia firmy zaangażowane społecznie. Dlatego Philanthropy Summit 2023 to pierwsze w Polsce wydarzenie zorganizowane właśnie w celu rozpoczęcia wielostronnego dialogu na temat szeroko rozumianej dobroczynności biznesu i korzyści wynikających ze społecznego zaangażowania realizowanego w partnerstwach. Biznes i organizacje pozarządowe mają możliwość mobilizowania zarówno społeczeństwa, jak i siebie nawzajem do stałego zwiększania aktywności w tym zakresie.- Zaangażowanie filantropijne biznesu jest niezwykle ważne i potrzebne. Bez tego, organizacje pozarządowe nie mogłyby prowadzić np. programów pomocy osobom wykluczonym społecznie w takim zakresie, jak obecnie. Wsparcie fundacji korporacyjnych czy filantropia firm rodzinnych są dziś kluczowe dla zapobiegania ubóstwu, wsparciu instytucji takich jak szpitale, hospicja, domy pomocy społecznej – podkreślał w czasie wydarzenia Paweł Łukasiak, prezes zarządu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Odpowiedź na kryzysy

Filantropia, w tym filantropia korporacyjna, to istotne narzędzie do odbudowy świata po pandemii i innych kryzysach w lepszy, bardziej zrównoważony sposób, który pozwoli skuteczniej przygotować się na wyzwania przyszłości. – Obecnie na świecie trwają 32 konflikty zbrojne, wśród których wojna ukraińsko-rosyjska jest najpoważniejszym konfliktem w Europie od dekad. Od początku trwania wojny w Ukrainie polskie społeczeństwo obywatelskie stworzyło szereg oddolnych inicjatyw, pomagając uchodźcom i uchodźczyniom wojennym w każdy możliwy sposób. Do tej pomocy dołączył również polski biznes, wspólnie tworząc bezprecedensową skalę pomocy humanitarnej i materialnej, która została przedstawiona m.in. w raporcie UN GCNP “United Business for Ukraine – powiedział Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland, otwierając Philanthropy Summit 2023.

Filantropia po polsku


Kluczowym punktem spotkania była debata oksfordzka „Filantropia w Polsce się nie przyjęła” prowadzona przez dziennikarza Grzegorza Nawrockiego. Jej uczestnicy dyskutowali m.in. o wyzwaniach stojących przed filantropią w Polsce oraz poziomie zaangażowania społeczeństwa i biznesu w działania pomocowe. W grupie podtrzymującej tezę debaty znaleźli się: Jan Wróbel, dziennikarz związany z Radiem TOK FM oraz Dziennikiem Gazetą Prawną, Martyna Rubinowska, Head of Venture and Fellowship Ashoka Poland oraz Piotr Jaśkiewicz, CEO Fundacji Nauka dla Środowiska. Przeciwko tezie wystąpili Halina Brdulak, ekspertka i członkini Rady Programowej UN GCNP, prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Przemysław Furlepa, Wiceprezes Zarządu Banku BNP Paribas, Magdalena Pękacka, Dyrektorka Forum Darczyńców, członkini zarządu Philea.

Philanthropy Summit jest i będzie w kolejnych edycjach platformą spotkań łączących wszystkie strony zainteresowane wsparciem systemowego rozwoju filantropii w Polsce. Niezwykle ważne jest kontynuowanie dyskusji o tym, jak biznes może mądrze i systemowo pomagać. I właśnie dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć wraz z Akademią Rozwoju Filantropii platformę dla takiego dialogu, jaką jest Philanthropy Summit – podkreślał Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy UN GCNP.

Wydarzenie odbyło się 31 maja w Warszawie.


***


Organizatorzy wydarzenia: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, UN Global Compact Network Poland


Partnerzy wydarzenia: CAF America, Fundacja BNP Paribas


Patron medialny: NGO.pl

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Комментарии


bottom of page