top of page
  • Katarzyna Klatt-Koryszewska

„Solidarni z bohaterami czasu epidemii”
– rusza pilotażowe przedsięwzięcie programu „Działaj Lokalni

Zaktualizowano: 10 wrz 2020Program „Działaj Lokalnie” startuje z pilotażowym przedsięwzięciem „Solidarni z bohaterami czasu epidemii”. Celem przedsięwzięcia jest wspieranie społeczności lokalnych, które w zaistniałej sytuacji epidemicznej, inicjują działania zapobiegające jej skutkom. Partnerem strategicznym projektu została firma Nationale-Nederlanden.


„Solidarni z bohaterami czasu epidemii” to nowe przedsięwzięcie programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Partnerem akcji została firma Nationale-Nederlanden. W pierwszym pilotażowym etapie organizatorzy wybiorą cztery Ośrodki Działaj Lokalnie, które otrzymają pieniądze na wsparcie lokalnych projektów. Natomiast w następnym kroku ośrodki te ogłoszą konkurs, w ramach którego zostaną wyłonione inicjatywy najbardziej odpowiadające na potrzeby związane z obecną sytuacją (granty w wysokości od 2.000 do 5.000 zł).


- W ostatnich latach żyliśmy w poczuciu względnego bezpieczeństwa. Odkąd sięgamy pamięcią właściwie nie ma globalnych zagrożeń, nie toczą się wojny o zasięgu światowym, dzięki postępom w medycynie nie obawialiśmy się także pandemii. Za sprawą koronowirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19, stajemy w obliczu nowego, wielkiego wyzwania, mając znikome pojęcie i doświadczenie w radzeniu sobie w tego rodzaju sytuacjach. Naszym obowiązkiem jest więc podejmowanie wszelkich możliwych działań, które pomogą zwalczać skutki epidemii mówi Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.


Inicjatorom przedsięwzięcia zależy na wspieraniu łańcuchów współpracy skierowanych nie tylko na interwencje „tu i teraz”, ale także na przygotowaniu i zorganizowaniu wsparcia potrzebującym w najbliższych tygodniach. Projekt obejmuje zarówno pomoc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się epidemii, jak również pomoc w walce z negatywnymi społecznie skutkami pandemii i wychodzeniu z nich.


- Czas próby wyzwala różne postawy i emocje: naturalnie budzi strach, ale także wyzwala odwagę do działania i solidaryzm społeczny. Zagrożenie epidemiczne dotyka wszystkich, bez wyjątku. O tym, jak sobie z tym zagrożeniem radzić decydują władze poszczególnych państw. Ale prawdziwa walka z koronawirusem i jego społecznymi skutkami toczy się w społecznościach lokalnych. Te społeczności same inicjują działania, które pomagają przetrwać trudną sytuację, mają bowiem najlepszą wiedzę na temat potrzeb swoich członkówmówi Paweł Zań z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.


Sytuacja zagrożenia sprawia, że uwaga i energia lokalnych liderów kieruje się tam, gdzie takie potrzeby się pojawiają, do tzw. grup podwyższonego ryzyka, do osób szczególnie samotnych, które muszą poddać się kwarantannie. Dzięki wysiłkom liderów, animatorów społecznych, powstają lokalne projekty wsparcia, często o charakterze nieformalnych inicjatyw: kurierzy rowerowi dowożą bezpłatnie zakupy i posiłki dla seniorów i pracowników szpitali, wolontariusze szyją maseczki ochronne i prowadzą programy edukacyjne dla dzieci on-line. Pomysłowość pełnych energii lokalnych bohaterów czasu epidemii nie zna granic. Tworzą się lokalne łańcuchy współpracy i pomocy.


- W Nationale-Nederlanden dostrzegamy, jak w bardzo krótkim czasie zmieniła się otaczająca nas rzeczywistość. W tym trudnym momencie chcemy wspierać się przede wszystkim jako społeczność. Zaangażowanie się w ten projekt jest więc naturalnym działaniem. Mamy nadzieję, że do tego projektu już wkrótce dołączą kolejni partnerzy niosąc pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna - mówi Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektor Komunikacji w Nationale-Nederlanden.


Więcej informacji na stronie http://dzialajlokalnie.pl/


„Działaj Lokalnie” jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Siecią Ośrodków Działaj Lokalnie. Dzięki sieci Ośrodków Działaj Lokalnie przez 20 lat udało nam się wspólnie wesprzeć ponad 11,5 tys. lokalnych projektów i zbudować środowisko aktywnych obywateli, inicjatyw i organizacji. Liderzy, animatorzy lokalni i wolontariusze są gotowi stanąć naprzeciw największych wyzwań.

Comments


bottom of page