top of page
  • Zdjęcie autoraKatarzyna Kunert

Twój mebel lub rower ma wyjątkową historię? Weź udział w akcji #NieWyrzucajNaWiosne

Zaktualizowano: 28 kwi 2021

Prawie każdy z nas ma przedmioty z drugiej ręki. Wiele z nich miało trafić na śmietnik, a znalazły swoje miejsce w naszym domu. Właśnie takie ocalone przedmioty i ich historie można pokazać w ramach akcji Kawiarenek Naprawczych #NieWyrzucajNaWiosne.


Wystarczy nakręcić film lub zrobić zdjęcie, oznaczyć hasztagiem i wrzucić do sieci. Celem kampanii jest zachęcenie do przedłużania życia przedmiotom, pokazanie, jak można je naprawiać i przede wszystkim - zmniejszenie liczby odpadów na wysypiskach śmieci.Wiosna to czas, kiedy mamy skłonność do robienia porządków, pozbywania się przedmiotów i kupowania nowych. To dobry moment, żeby zastanowić się czy wszystko, czego już nie chcemy, musi trafić na śmietnik. Każdy może dołączyć do akcji Akademii Rozwoju Filantropii i Fundacji Veolia Polska i pokazać w filmie lub na zdjęciu, w jaki sposób uratował rzecz przed wysypiskiem śmieci. To może być rower, krzesło, sweter, roślina doniczkowa, zabawka, kredens, porzucone pod śmietnikiem lub zgłoszone w internecie do oddania za darmo.


Chcemy zachęcić do przedłużania życia przedmiotom, szacunku dla środowiska naturalnego i empatycznego myślenia o rzeczach,. Ich powstanie wymaga zużycia zasobów, nakładu środków finansowych i mniej lub bardziej zmechanizowanej pracy ludzkich rąk. Efektem kampanii będzie zwiększenie świadomości na temat możliwości długiego wykorzystywania przedmiotów i w konsekwencji zmniejszenie liczby odpadów – mówi Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce prowadzącej program "NaprawiaMY z Veolią" w ramach którego tworzone są kawiarenki naprawcze.


Filmy powstające w ramach kampanii będą pokazywać ludzi, którzy uratowali różne przedmioty przed wyrzuceniem. Akcja będzie miała formę challengu, aby zachęcić kolejne osoby do pokazania tego, co udało się uratować przed wyrzuceniem.


Jak mówi Izabela Rakuć – Kochaniak, Prezeska Fundacji Veolia Polska: W Polsce jest wiele osób, które potrafią dać drugie życie meblom, artykułom gospodarstwa domowego, odzieży, sprzętom sportowym, ratują kwiaty, książki, zabawki. Program grantowy Fundacji Veolia Polska długoterminowo wspiera takie inicjatywy w formie Kawiarenek Naprawczych, a w ramach tej akcji chcemy pokazać ciekawe historie takich przedmiotów uratowanych przed wyrzuceniem.”


Kampania będzie prowadzona w mediach społecznościowych, przede wszystkim na Facebooku, Instagramie ale również poprzez media. Do akcji będzie można dołączać dwukanałowo – albo ktoś nas nominuje i wtedy wrzucamy na swoich profilach/stronach z naszym hasztagiem, co i jak uratowaliśmy, albo można dołączać do specjalnego wydarzenia na Facebooku, które będzie uruchomione w pierwszy dzień wiosny i tam dzielić się swoimi uratowanymi przedmiotami – mówi Emilia Dmochowska, koordynatorka programu Kawiarenki Naprawcze.


Na stronie www.kawiarenkinaprawcze.pl i na facebook.com/KawiarenkiNaprawcze można znaleźć filmy instruktażowe pokazujące jak naprawić różne przedmioty i dać im drugie życie.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page