top of page
  • Zdjęcie autoraKatarzyna Kunert

Znamy laureatki i laureatów 14. edycji Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”

Julia Kamińska, Katarzyna Zillmann, Michał Szpak, Wojciech Mecwaldowski, Mateusz Janicki, Kasia i Jacek Sienkiewiczowie z zespołu Kwiat Jabłoni to laureaci 14. edycji Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”. Nagrodę Specjalną magazynu „Twój Styl” – Partnera Głównego Plebiscytu – otrzymała Katarzyna Zielińska. Wręczenie nagród odbyło się podczas Wieczoru Charytatywnego Gwiazd Dobroczynności 21 października w Hotelu Sofitel Warsaw Victoria. Wydarzenie prowadzili Paulina Sykut-Jeżyna (Polsat) i Bartek Jędrzejak (TVN). Nagrody Specjalne Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” za wkład w rozwój filantropii w Polsce i wsparcie dla Ukrainy otrzymali Zygmunt Solorz oraz Omenaa Mensah i Rafał Brzoska.


W kategorii AMBASADORZY SPOŁECZNEGO ZAANGAŻOWANIA, której partnerem jest Omenaa Foundation, nagrodę otrzymali sportsmenka Katarzyna Zillmann i gwiazda muzyki Michał Szpak. Oboje nominowała Kampania Przeciw Homofobii (KPH).


Michał Szpak od lat głośno apeluje o ochronę środowiska naturalnego, równość obywateli oraz tolerancję dla osób LGBT+. W 2023 roku zaangażował się w kampanię promującą fundusz grantowy „Rośnij w Siłę”, jeden z najnowszych projektów KPH. W swoich mediach społecznościowych porusza tak ważne kwestie, jak zdrowie psychiczne, możliwe darmowe formy wsparcia osób LGBT+ będących w trudnej sytuacji życiowej i wyzwania, z którymi mierzą się ich rodziny i najbliżsi.
Z kolei Katarzyna Zillmann zgłosiła się do Kampanii Przeciw Homofobii w reakcji na skandaliczne banery, które pojawiły się na stadionie Legii Warszawa w 2019 roku,. Organizacja promowała wtedy akcję społeczną #SportPrzeciwHomofobii w której wystąpili sportowcy sprzeciwiający się homofobii. Od tej pory Katarzyna Zillmann regularnie współpracuje z KPH jako ambasadorka, biorąc udział w różnych projektach organizacji.W kategorii GWIAZDY DLA UCHODŹCÓW I UKRAINY, której partneremjest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, nagrodę otrzymał Mateusz Janicki. Aktor od 2021 roku jest wolontariuszem Grupy Granica i apeluje wspólnie z aktywistami o utworzenie korytarza humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej i wpuszczenie medyków, by mogli pomagać rannym i chorym uchodźcom. W swoich kanałach społecznościowych szczegółowo relacjonuje, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej. Wspólnie z Mają Ostaszewską, Piotrem Głowackim i Barbarą Wysocką gra w spektaklu „Odpowiedzialność”, który jest historią kryzysu uchodźczego na białoruskiej granicy. Aktor od lat jest również zaangażowany w takie akcje jak Szlachetna Paczka, WOŚP, inicjatywę Krzysiek Pomaga Pomagać i kampanię 1,5% Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.


Za swoje zaangażowanie w POMOC CHARYTATYWNĄ nagrodę otrzymała Julia Kamińska, jedna z najbardziej zaangażowanych społecznie gwiazd. Aktorka od wielu lat zachęca swoich fanów i przyjaciół do angażowania się w różne inicjatywy dobroczynne w tym akcję Szlachetna Paczka i program Akademia Przyszłości. Jako Ambasadorka Akademii, bierze udział w kampaniach promocyjnych, zachęca fanów do włączenia się w wolontariat na rzecz dzieci, a darczyńców do finansowego wsparcia tej niezwykle cennej inicjatywy. Prywatnie spotyka się z małymi uczestnikami programu - dziećmi, które mierzą się z niską samooceną i brakiem wiary w siebie. Julia Kamińska wspiera również działania Fundacji DKMS, Dajemy Dzieciom Siłę, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Mam Marzenie czy Rak’n’Roll.

Kategoria OCHRONA ŚRODOWISKA I ZWIERZĄT wspierana jest przez Fundację Santander Bank Polska. Jej laureatami zostali Kasia i Jacek Sienkiewiczowe. Jako zespół Kwiat Jabłoni promują działania stowarzyszenia Otwarte Klatki od 2019 roku, ale prywatnie wspierali organizację już od roku 2015. Artyści między innymi zgodzili się zostać ambasadorami #VeganChallenge - kampanii zachęcającej do wypróbowania diety roślinnej. W 2021 roku Kasia i Jacek zdecydowali się przekazać 1% całego dochodu ze sprzedaży ich drugiego albumu „Mogło być nic” na działania stowarzyszenia. W 2023 roku Kwiat Jabłoni pojawił się w głośnym spocie promującym zbiórkę podpisów pod europejską inicjatywą obywatelską Fur Free Europe, której celem jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w całej Unii Europejskiej.


W kategorii ZDROWIE wspieranej przez Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM, zwyciężył aktor Wojciech Mecwaldowski, dla którego szczególnie ważne są problemy dzieci autystycznych. Od wielu lat współpracuje z organizacjami działającymi na rzecz osób z tym zaburzeniem: Stowarzyszeniem Dwie Strony Medalu, które nominowało go do Plebiscytu, Fundacją JiM i Dolnośląskim Stowarzyszeniem na rzecz Autyzmu. Aktor udziela wywiadów, nagrywa filmy, stara się uświadamiać społeczeństwo, jak ważna jest akceptacja dla osób z autyzmem czy osób z tzw. spektrum. Wojciech Mecwaldowski współpracował także z Wrocławskim Hospicjum dla Dzieci, ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce, wziął udział w sesji zdjęciowej do kalendarza charytatywnego organizowanej przez Magdalenę Różczkę. Dochód ze sprzedaży trafił do Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku.


Każdy z laureatów w powyższych kategoriach otrzymał statuetkę przygotowaną przez firmę Apart i symboliczne czeki o wartości 10 tysięcy złotych. Darowizny zostaną przekazane bezpośrednio przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce na rzecz organizacji pozarządowych wskazanych przez i laureatki i laureatów.


Nagroda Specjalna miesięcznika „Twój Styl”

Redakcja magazynu „Twój Styl”, Partnera Głównego Plebiscytu, przyznała swoją Gwiazdę Dobroczynności aktorce Katarzynie Zielińskiej, wieloletniej ambasadorce Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Aktorka angażuje się w kampanie fundrisingowe organizacji (1,5%, „Pomóż nam chronić dzieci” czy „Korzenie i skrzydła”), akcje pomocowe dla jej podopiecznych i ich opiekunów. Szczególnie bliski jej sercu jest projekt #JestemzSOS, który uczy dzieci ze szkół podstawowych z całej Polski, jak ważne są empatia, tolerancja, komunikacja w różnorodności. Aktorka z własnej inicjatywy angażuje się w życie podopiecznych, odwiedza Wioski SOS w różnych regionach Polski, spotyka się z rodzinami, rozdaje prezenty. W zeszłym roku, po wybuchu wojny w Ukrainie, Kasia Zielińska jako pierwsza udostępniła i rozpoczęła promocję zbiórki dla opuszczonych dzieci i rodzin zastępczych zza naszej wschodniej granicy. Udało się zebrać aż 39 milionów złotych. Pieniądze umożliwiły bezpieczną relokację, aklimatyzację w Polsce oraz zapewnienie godnych warunków bytowych w nowej rzeczywistości. Wierząc w siłę swoich fanów w mediach społecznościowych, aktorka regularnie angażuje się w internetowe zbiórki na rzecz chorych dzieci, bierze również udział w wielu wydarzeniach charytatywnych w całej Polsce.


Nagrody Specjalne Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”

W tym roku Kapituła przyznała dwie Nagrody Specjalne Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” za działania na rzecz Ukrainy i wkład w rozwój filantropii w Polsce.

Otrzymał ją Zygmunt Solorz za prawie trzy dekady działalności charytatywnej w tym powołanie Fundacji Polsat „Jesteśmy dla dzieci”, troskę o środowisko naturalne oraz przekształcenie Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe Ossa w Rawie Mazowieckiej w jedno z największych centrów pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Drugą nagrodę otrzymali Omenaa Mensah i Rafał Brzoska. Wyróżnienie jest wyrazem szczególnego uznania dla wkładu w rozwój nowoczesnej filantropii, tworzenia partnerstw biznesu z organizacjami pozarządowymi, pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy i dla wielu cennych inicjatywy charytatywnych i edukacyjnych. Wśród nich są budowa Kids Haven School pomagającą bezdomnym dzieciom z Ghany czy fundusz stypendialny Rafała Brzoski dla uczniów i studentów spoza wielkich miast. Koronnym przedsięwzięciem Omeny Mensah i Rafała Brzoski jest Wielka Aukcja Charytatywna TOP CHARITY, czyli największe, biznesowe wydarzenie charytatywne w Polsce. Po wybuchu wojny w Ukrainie zorganizowali największy prywatny transport pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej. Konwój Polskich Serc liczył 34 wagony wypełnione żywnością, lekami i innymi produktami pierwszej potrzeby. Małżeństwo zachęciło wiele firm, organizacji i instytucji do współpracy. Wspólnie z partnerami stworzyli „RIO Edu Centrum” – dzienny ośrodek pomocy dla matek i małych dzieci z Ukrainy. Kolejnym krokiem było otwarcie „RiO Vibe Centrum” oferujące dzieciom i młodzieży wsparcie psychologiczne, zajęcia z integracji sensorycznej, treningi umiejętności społecznych a rodzicom warsztaty i indywidualne wsparcie psychologów i trenerów. W 2023 roku Omenaa Mensah i Rafał Brzoska powołali Konsorcjum Filantropijne. Chcą łączyć wiedzę, siły i zasoby ludzi, którzy wspólnie z nimi będą wspierać organizacje zajmujące się zdrowiem i edukacją.

O Plebiscycie


„Gwiazdy Dobroczynności” to największa kampania medialna promująca i nagradzająca zaangażowanie społeczne gwiazd kina, telewizji, Internetu, social mediów, sportu, muzyki czy teatru. Nominacje do Plebiscytu co roku są zgłaszane przez organizacje pozarządowe i menedżerów osób znanych. Finalistów i laureatów wybiera kapituła oraz partnerzy Plebiscytu.Inicjator Plebiscytu: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce

Partner Płówny: magazyn „Twój Styl”

Partner Plebiscytu i kategorii „Gwiazdy dla uchodźców i Ukrainy”: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

Partner kategorii „Ambasador społecznego zaangażowania”: Omenaa Foundation

Partner kategorii „Ochrona środowiska i zwierząt”: Fundacja Santander Bank Polska im. I.J. Paderewskiego

Partner kategoriiZdrowie”: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM

Patroni medialni: Polsat, TVN, www.twojstyl.pl

Sponsor statuetek: Apart

Partnerzy wspierający: Hotel Sofitel Warsaw Victoria, AA, Lavazza, Neboa, Finedeeds
Comments


bottom of page