top of page
  • Katarzyna Klatt-Koryszewska

Znamy Laureatów i Laureatki X Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”!


Anna Dereszowska, Anita Sokołowska i Bartek Kasprzykowski to laureaci X edycji Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” wybrani przez internautów. Nagrodę Honorową Kapituły otrzymała Anja Rubik, a nagrodę specjalną Magazynu SHOW – partnera głównego Plebiscytu – Małgorzata Rozenek-Majdan. Została również przyznana Gwiazda Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu, która trafiła do Michała Szafrańskiego. Wręczenie nagród odbyło się 2 marca podczas X Jubileuszowego Balu Charytatywnego „Gwiazdy Dobroczynności” w Hotelu Sofitel Warsaw Victoria. Wydarzenie współprowadziły przedstawicielki trzech stacji telewizyjnych: Katarzyna Olubińska – TVN, Paulina Sykut-Jeżyna – Polsat, i Aleksandra Kostka – TVP2.

Przez swoje społeczne zaangażowanie gwiazdy mają realny wpływ na to, jak chętnie ludzie angażują się we wspólne działania, rozwój dobroczynności i wolontariatu. Obecnie w pomaganiu nie chodzi tylko o dawanie pieniędzy czy czasu, lecz także o działania edukacyjne, promowanie ważnych idei i nawoływanie do zmiany postaw. Dzisiaj gwiazdy stają w obronie klimatu, środowiska czy praw kobiet i w związku z tym włączają się zarówno w akcje charytatywne, jak i działania obywatelskie. Często angażują się w to, co dla Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i jej partnerów jest najważniejsze – wspieranie trzeciego sektora. Bez gwiazd i ich kapitału społecznego informacje o misjach organizacji pozarządowych i prowadzonych przez nie programach społecznych nie przedostałyby się do szerokiego grona odbiorców. Dlatego, wspierając społeczne zaangażowanie gwiazd, pomagamy organizacjom pozarządowym – mówi Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Laureaci i laureatki X edycji Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”:

Anna Dereszowska, laureatka w kategorii społeczeństwo, w 2015 roku została ambasadorką Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Aktorka m.in. włączyła się w dwie kampanie rekrutacyjne – „Szukamy mamy” i „Szukamy rodziców SOS”. Ich celem było dotarcie do osób, które mogą być zainteresowane podjęciem pracy w charakterze rodzica SOS, a także propagowanie wiedzy na temat rodzicielstwa zastępczego. Promowała adopcję, tworzenie rodzin zastępczych. Aktorka zaangażowała się również w kampanię „Lekcję życia odrabiam sam”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na kwestię wykluczenia rówieśniczego, które jest coraz częstszym problemem w polskich szkołach. Ambasadorka wzięła również udział w biegu Na Szczyt na Rondo 1, w którym za każdy pokonany stopień dostawała środki przekazane później stowarzyszeniu. Wspierała również organizację Kwiat Kobiecości. W ramach tej współpracy wzięła udział w kampanii „Diagnostyka jajnika”, której ma przekonać kobiety do regularnych badań ginekologicznych i sprawdzania swoich rodzinnych obciążeń nowotworowych. Aktorka od 2014 roku wspiera również Interwencyjną Placówkę Opiekuńczą w Otwocku.

Anita Sokołowska, laureatka w kategorii zdrowie, współpracuje z Fundacją Pomocy Dzieciom „Kolorowy Świat” od 2015 roku, włączyła się w pierwszą edycję Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej #17milionów, aktywnie zaangażowała się w promowanie jej idei, czyli wspieranie osób z mózgowym porażeniem dziecięcym. W 2017 roku została ambasadorką programu Otulinka – wieloprofilowego programu opieki nad wcześniakami i noworodkami zagrożonymi zaburzeniami rozwoju oraz ich rodzinami. Od 2017 roku współpracuje z Fundacją Mam Marzenie. Była jedną z gwiazd ogólnopolskiej akcji Kolacja Marzeń. W 2018 roku została gwiazdą Projektu Pomagam, organizowanego przez portal Business & Prestige dla Fundacji Mam Marzenie. Anita Sokołowska spełniła marzenie podopiecznej fundacji i wspólnie z nią wystąpiła w serialu „Przyjaciółki”.

Bartek Kasprzykowski, laureat w kategorii pomoc charytatywna, od wielu lat włącza się w działania na rzecz Fundacji Szkoła Otwartych Serc z Malborka i uczestniczy w jej życiu. Dzięki jego zaangażowaniu udało się stworzyć pierwszą w Malborku salę doświadczania świata oraz profesjonalną salę integracji sensorycznej ze sprzętem służącym do terapii dzieci, a tym samym spełnić wieloletnie marzenie terapeutów, dzieci i rodziców dzieci niepełnosprawnych. W 2015 roku Bartek Kasprzykowski wziął udział w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”. Wygrał nie tylko dwa jego odcinki, lecz także finał. Otrzymał za to 120 tysięcy złotych, które przekazał na konto fundacji. Uczestniczy w wielu działaniach i akcjach dobroczynnych, m.in.: w koncercie „Serce dla Dzieci”, wydaniu kalendarza charytatywnego Antoine czy ostatnio w koncercie charytatywnym na rzecz Fundacji Nasze Dzieci działającej przy Klinice Onkologii IPCZD.

Tegoroczni laureaci otrzymali statuetki „Gwiazdy Dobroczynności” ufundowane przez firmę Apart. Z okazji 10-lecia Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”, każdy z laureatów otrzymał również czek na 10 tysięcy złotych, ufundowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, dla wybranej przez siebie organizacji pozarządowej.

Honorową Gwiazdę Dobroczynności decyzją Kapituły Plebiscytu otrzymała Anja Rubik. Anja Rubik zainicjowała ruch #sexedPL, ogólnopolską kampanię o bezpieczeństwie, higienie i świadomości seksualnej młodzieży. W ramach edukacji seksualnej zrealizowała 14 filmów na YouTube, konkurs fotograficzny zakończony wystawami w całej Polsce oraz wydała książkę non profit, która sprzedała się w ponad 100 tysiącach egzemplarzy! Aktywnie bierze udział w kampanii „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet”, czego wyrazem była np. debata o wsparciu ofiar przemocy, którą prowadziła w Słupsku. W 2018 wsparła akcję #maszmoc, organizowaną przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, której celem jest łamanie krzywdzących stereotypów dotyczących zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Bliskie są jej również działania ekologiczne – m.in. aktywnie włączyła się w akcję oczyszczania oceanów z plastiku. Jest ambasadorką organizacji Parley for the Oceans, zachęca do zmiany nawyków konsumenckich i rezygnacji z plastikowych opakowań. Jest również twarzą kampanii #TuPijeszBezSłomki. Od lat wspiera organizacje i ważne idee społeczne zarówno służąc swoim wizerunkiem i popularnością, jak i pomagając finansowo, m.in. pomagając Domowi Dziecka w Strzyżowie.

Nagrody Specjalne Magazynu SHOW i FOB

W tym roku SHOW - wieloletni partner główny Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” – nagrodził Małgorzatę Rozenek-Majdan, doceniając jej współpracę z kilkoma fundacjami: jest ambasadorką Wirtualnego Serca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kampanii Rak'n'Roll "Coś do nich mam" oraz Szlachetnej Paczki. Od lat aktywnie działa na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka, m.in. organizując warsztaty edukacyjne dla najmłodszych. Laureatka wspiera działalność organizacji siłą swego wizerunku wykorzystując ogromny zasięg własnych mediów społecznościowych. Głośno mówi o metodzie in vitro w Polsce - stała się w ten sposób nieformalną ambasadorką i symbolem prawa kobiet do bycia mamą przy wykorzystaniu tej metody. Wspiera jeden z warszawskich domów samotnej matki - zachęcając przy tym innych do nawet małych gestów dobroci i dzielenia się z bardziej potrzebującymi. Nie zapomina też o tych, którzy nie mają ludzkiego głosu, sama tworzy rodzinę dla trzech uroczych czworonogów i żarliwie nagłaśnia bulwersujące często sprawy pseudohodowli psów.

Gwiazda Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu trafiła w tym roku do Michała Szafrańskiego, który w 2015 roku podjął się długofalowego wspierania akcji dożywiania dzieci Pajacyk. Bloger i autor zadeklarował, że z każdego sprzedanego egzemplarza swojej książki przekaże Pajacykowi równowartość jednego posiłku, czyli cztery złote. W 2015 roku było to 10 tysięcy posiłków. W 2016 roku na konto programu trafiły pieniądze, które można było przeznaczyć na 34 184 posiłki. Cel na 2017 rok – ufundowanie 50 tysięcy posiłków – został przebity o 50 proc. i na koniec roku bloger i jego czytelnicy przekazali kwotę na 75 175 posiłków dla dzieci potrzebujących dożywiania.

O Balu

Bal Charytatywny „Gwiazdy Dobroczynności” to wyjątkowe wydarzenie, nawiązujące do tradycji charytatywnych balów międzywojnia. Jest on wspólnym świętem zaangażowanych społecznie gwiazd, organizacji pozarządowych i odpowiedzialnych społecznie firm. Dochód z wydarzenia zasilił Fundusz Wieczysty Gwiazdy Dobroczynności, z którego są finansowane darowizny dla organizacji pozarządowych wskazanych przez laureatów Plebiscytu. W tym roku uczestnicy balu mieli możliwość licytowania wielu unikatowych darów, podarowanych przez znane osoby, instytucje i firmy. Był to m.in.: egzemplarz Konstytucji RP i koszulka z napisem „Konstytucja” z podpisem prezydenta Lecha Wałęsy, weekendowa przejażdżka luksusowym Astonem Martinem Vantage od TVN Turbo, plastron startowy z autografami całej drużyny skoczków narciarskich.

10 lat Plebiscytu Gwiazdy Dobroczynności

„Gwiazdy Dobroczynności” to jedyny w Polsce plebiscyt publiczności i największa kampania medialna promująca i nagradzająca zaangażowanie społeczne znanych osób. Podczas dziewięciu edycji Plebiscytu nominowano ponad 450 znanych osób – tych, którzy wspierali merytorycznie, wizerunkowo, finansowo dziesiątki organizacji i instytucji charytatywnych w całej Polsce. Gwiazdy angażowały się w kampanie społeczne, akcje, zbiórki, zostawały wolontariuszami w dużych ogólnopolskich organizacjach i małych lokalnych stowarzyszeniach. To, co dało się zauważyć przez prawie dekadę trwania Plebiscytu, to rosnące z roku na rok zaangażowanie znanych osób. Najlepiej było widać to w coraz liczniejszych kampaniach społecznych. W Plebiscycie były nominowane osoby, które swoją postawą dawały siłę do walki z nieuleczalną chorobą, zachęcały do tego, aby profilaktycznie się badać czy walczyć z bólem. Wiele osób odzyskało szansę na nowe życie dzięki bardzo kosztownym operacjom, olbrzymiemu powiększeniu bazy potencjalnych dawców szpiku czy zebraniu potrzebnej krwi. Przez 10 lat trwania Plebiscytu gwiazdy mówiły w imieniu osób głuchoniemych, były oczami osób niewidzących, wychodziły na ulice i w przestrzeni publicznej mówiły głośno i otwarcie o autyzmie, depresji, osobach zakażonych wirusem HIV. Dawały nadzieję i radość dzieciom, odwiedzając je w szpitalach, domach dziecka, w ośrodkach adopcyjnych, hospicjach. Organizacje pozarządowe tworzyły z udziałem aktorów, sportowców, muzyków kampanie społeczne poruszające trudne tematy: handel kobietami, przemoc wobec dzieci i kobiet, alkoholizm, bezpieczeństwo na drogach, przemoc w internecie, ochrona zwierząt. Dobry przykład wielu gwiazd pokazał, jak można wspierać schroniska i jak ważne jest to, aby głęboko przemyśleć adopcję psów czy kotów. Dziś wszyscy wiedzą, że nagłaśnianie problemów społecznych przez osoby publiczne pomaga te problemy rozwiązać. A wiedzę i odwagę do tego działania dawał przez ostatnie 10 lat Plebiscyt „Gwiazdy Dobroczynności”.

Inicjatorem Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Partnerem głównym SHOW – magazyn w dobrym stylu. Partnerem Plebiscytu od lat jest firma Lek-Am. Partnerem Plebiscytu i portalu www.gwiazdydobroczynnosci.pl jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a patronem Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Więcej informacji na: www.gwiazdydobroczynnosci.pl i facebook.com/gwiazdydobroczynnosci

Kontakt:

Weronika Chrapońska-Chmielewska

22 622 01 22 wew. 22

Renata Aderek-Zielińska

tel. 503 110 220 Organizator Plebiscytu: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce

Główny partner Plebiscytu: SHOW – magazyn w dobrym stylu

Dotychczasowi laureaci i laureatki Plebiscytu:

Gwiazdy Dobroczynności IX edycja: Joanna Brodzik, Bartek Jędrzejak, Reprezentacja Artystów Polskich. Honorowa Gwiazda Dobroczynności: Filip Chajzer, Nagroda Specjalna Magazynu SHOW – Katarzyna Zielińska, Gwiazda Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu Aga Zaryan.

Gwiazdy Dobroczynności VIII edycja: Katarzyna Żak, Mateusz Damięcki, Maciej Orłoś i Andrzej Wrona. Honorowa Gwiazda Dobroczynności: Dorota Wellman, Nagroda Specjalna Magazynu SHOW – Katarzyna Bujakiewicz, Gwiazda Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu – Piotr Małachowski.

Gwiazdy Dobroczynności VII edycja: Olga Bończyk, Marcin Dorociński, Szymon Majewski, reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn, Artur Żmijewski. Honorowa Gwiazda Dobroczynności: Irena Santor i Jerzy Stuhr, Nagroda Specjalna Magazynu SHOW – Małgorzata Kożuchowska.

Gwiazdy Dobroczynności VI edycja: zespół Video, Andrzej Piaseczny, Krystyna Kofta, Martyna Wojciechowska, Paweł Małaszyński. Honorowa Gwiazda Dobroczynności – Justyna Kowalczyk, Nagroda Specjalna Magazynu SHOW – Justyna Steczkowska.

Gwiazdy Dobroczynności V edycja: Natalia Kukulska, Halina Benedyk, Bohdan Smoleń, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Agnieszka Cegielska. Honorowa Gwiazda Dobroczynności – Magdalena Różczka, Nagroda Specjalna Magazynu SHOW – Małgorzata Socha.

Gwiazdy Dobroczynności IV edycja: Martyna Wojciechowska, Agnieszka Cegielska, Jan Nowicki, zespół Volver, Magdalena Różczka, Honorowa Gwiazda Dobroczynności – para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy.

Gwiazdy Dobroczynności III edycja: Ewa Błaszczyk, Jerzy Dudek, Majka Jeżowska, Piotr Kupicha, Magdalena Różczka, Honorowa Gwiazda Dobroczynności – Bożena Walter.

Gwiazdy Dobroczynności II edycja: Anna Dymna, Małgorzata Kożuchowska, Jolanta Kwaśniewska, Dorota „Doda” Rabczewska, reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzny, Honorowa Gwiazda Dobroczynności – Agata Młynarska.

Gwiazdy Dobroczynności I edycja: Ewelina Flinta, Ewa Gorzelak-Dziduch, Olivier Janiak, Katarzyna Rogowiec, Ryszard Rynkowski. Honorowa Gwiazda Dobroczynności – Krzysztof Hołowczyc.

Comments


bottom of page