top of page
  • Zdjęcie autoraKatarzyna Kunert

Znamy laureatów Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”

Agnieszka Więdłocha i Antoni Pawlicki, Michał Grudziński, Piotr Zelt, Joanna Koroniewska i Maciej Dowbor to laureaci XII edycji Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”. Kapituła nagrodziła również akcję charytatywną – książkę „Nadzieja”. Nagrodę specjalną magazynu „Twój Styl” – partnera głównego Plebiscytu – otrzymała Katarzyna Żak, a Honorową Gwiazdę Dobroczynności odebrał Mateusz Damięcki. W tym roku podwójnym laureatem został Marcin Dorociński. Aktor otrzymał Gwiazdę Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Nagrodę Honorową.


Wręczenie nagród odbyło się podczas Balu Charytatywnego „Gwiazdy Dobroczynności” 9 października w Hotelu Sofitel Warsaw Victoria. Wydarzenie współprowadzili przedstawiciele trzech stacji telewizyjnych: Bartek Jędrzejak (TVN), Agnieszka Hyży (Polsat) i Aleksandra Kostka (TVP2).

W kategorii EDUKACJA nagrodę otrzymali Agnieszka Więdłocha i Antoni Pawlicki, od 2016 roku współpracujący przy ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – włącz historię!” dedykowaną uczestnikom powstania warszawskiego i promującą historię Polski XX wieku.Piotr Zelt to laureat w kategorii ZDROWIE. Aktor jest ambasadorem kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”. Jego zaangażowanie, namawianie Polaków do sięgnięcia po profesjonalne wsparcie psychologiczne i farmakologiczne oraz historia zmagania się z chorobą spotkały się z ogromnym uznaniem. Aktor jest dla wielu osób inspiracją, pomaga przełamać lęk przed wizytą u psychiatry i psychologa.Za swoje zaangażowanie w POMOC CHARYTATYWNĄ nagrodę w tej kategorii otrzymał aktor Michał Grudziński, wieloletni ambasador i przyjaciel Stowarzyszenia na rzecz Hospicjum Palium z Poznania. Artysta wspiera je w zdobywaniu funduszy, angażując się m.in. w kampanię 1%, organizację corocznego Koncertu dla Przyjaciół i Darczyńców Hospicjum, prowadząc licytacje i aukcje.W kategorii GWIAZDY PRZECIW PANDEMII COVID-19 Kapituła wybrała w tym roku dwóch laureatów. Pierwszymi są Joanna Koroniewska i Maciej Dowbor, którzy w czasie pierwszej fali pandemii i lockdownu zorganizowali spontaniczne i pełne humoru „Domówki u Dowborów”. Od marca 2020 roku odbyło się ponad 100 „domówek”, podczas których promowane są zbiórki charytatywne i akcje dobroczynne.Drugim laureatem została literacka akcja charytatywnaksiążka „Nadzieja”. Jej pomysłodawcą był Robert Kijak, dyrektor Wydawnictwa Agora. W tym wyjątkowym dziele znalazło się 40 tekstów autorstwa m.in. Olgi Tokarczuk, Hanny Krall, Wiesława Myśliwskiego, Andrzeja Stasiuka, Mariusza Szczygła, Joanny Bator, Jacka Dehnela, Sylwii Chutnik, Grażyny Plebanek, Ignacego Karpowicza, Filipa Springera czy Pawła Piotra Reszki. Wszyscy zaangażowani w inicjatywę i powstanie książki pracowali jako wolontariusze. Cały dochód ze sprzedaży wyniósł blisko 1,7 miliona złotych i wsparł 62 ośrodki pomocy społecznej i hospicja.Nagrody Honorowe – dla dzieci, zwierząt i przyrody

Mateusz Damięcki umiejętnie wykorzystuje swoje kanały social media do celów dobroczynnych. Jego #hophopchallenge dla dzieci z SMA (rdzeniowym zanikiem mięśni) stał się niezwykle popularny w sieci i zaangażował wiele znanych osób. Aktor od 2016 roku jest Ambasadorem Zrównoważonego Rozwoju United Nations Global Compact Network Poland, był twarzą kampanii „Koniec Epoki Klatkowej” Compassion Polska, jest ambasadorem Fundacji Przemek Dzieciom, wziął udział w pokazie mody Fundacji Orimari i sesji do kalendarza Fundacji Spełnionych Marzeń, włącza się w kampanie Fundacji Zaczytani.org i akcje czytelnicze lokalnych bibliotek. Wziął udział w kampanii społecznej Muzeum Powstania Warszawskiego promującej altruizm, lojalność i odwagę. Obecnie Mateusz Damięcki postanowił włączyć się w pomoc Fundacji SMA.Marcin Dorociński nawiązał w ostatnim czasie współpracę z Fundacją Niesiemy Nadzieję, która nominacją w Plebiscycie postanowiła symbolicznie mu podziękować. Aktor najbardziej jest znany ze wspierania WWF Polska oraz schronisk dla zwierząt. Regularnie wspiera Zakątek Weteranów, w którym odpoczywają emerytowani czworonożni funkcjonariusze – psy i konie. Z wielkim zaangażowaniem wspiera Fundację Mam Marzenie w akcji „Kolacja marzeń”, dzięki której zebrano już ponad 200 tysięcy złotych. Od lat bierze udział w finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jest wolontariuszem Fundacji Ronalda McDonalda.Nagrody specjalne miesięcznika „Twój Styl” i Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Redakcja magazynu „Twój Styl”, partnera głównego Plebiscytu, przyznała swoją nagrodę specjalną Katarzynie Żak. Aktorka jest ambasadorką Towarzystwa Przyjaciół Hospicjum w Chojnicach i pomaga zbierać fundusze na budowę tej placówki. Wspiera też fundację Ewy Błaszczyk "Akogo?". W tym roku dołączyła do akcji zbierania funduszy na odbudowę spalonego domu dziennikarki Małgorzaty Puczyłowskiej i jej syna. Katarzyna Żak działa również na rzecz ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem i wspieranie budowy stabilnych ekosystemów morskich. Jest też ambasadorką kampanii społecznej "Piękna bo zdrowa".
Przyznana w tym roku Gwiazda Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu trafiła do Marcina Dorocińskiego. Forum doceniło ogromne osobiste wsparcie działań na rzecz środowiska naturalnego, odważne mówienie o konieczności przeciwdziałania zmianom klimatu i ochronie bioróżnorodności oraz promowania prostych, ale ważnych zmian, które przyczyniają się do bardziej ekologicznego stylu życia.


O Plebiscycie

Tegorocznych laureatów wybrała Kapituła w składzie: Paweł Łukasiak – prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Monika Krokiewicz – członkini zarządu Wydawnictwa Bauer, Jerzy Koźmiński –prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Edward Miszczak – dyrektor programowy TVN,Katarzyna Kolenda-Zaleska – dziennikarka, publicystka, prezes Fundacji TVN „Nie jesteś sam”, Marzena Strzelczak – prezeska, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Omenaa Mensah – filantropka, prezes i inicjator Omenaa Foundation, laureatka Honorowej Gwiazdy Dobroczynności 2019,Nina Terentiew – członek zarządu, dyrektor programowy Telewizji Polsat, Magdalena Różczka – aktorka, laureatka honorowej nagrody Plebiscytu w 2013 roku, Krystyna Aldridge-Holc – prezeska Fundacji Polsat, i Jerzy Karwelis – dyrektor, Sieć Badawcza Łukasiewicz.


„Gwiazdy Dobroczynności” to jedyne w Polsce przedsięwzięcie, w którym nagradzamy społeczne zaangażowanie osób znanych ze świata kultury, rozrywki, mediów, filmu, sportu i internetu. Do składania nominacji są zapraszane fundacje, stowarzyszenia, fundacje firm, menedżerowie gwiazd oraz inne instytucje współpracujące z osobami publicznie znanymi i udzielającymi się społecznie.


Tytuł Gwiazdy Dobroczynności otrzymują osoby, które ze swojej rozpoznawalności i popularności tworzą narzędzie do pomagania, ratowania życia i zmieniania świata na lepsze. Nie tylko myślą, jak pomagać lub działać, by świat był lepszy, ale robią konkretne rzeczy, by to się stało.


Inicjator Plebiscytu: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce

Partner główny: magazyn „Twój Styl”

Partner Plebiscytu i portalu gwiazdydobroczynnosci.pl: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

Patron Plebiscytu: Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Patroni medialni: Polsat, TVN, TVP2, www.twojstyl.pl, portal ngo.pl

Sponsor statuetek: Apart

Partnerzy wspierający: Hotel Sofitel Warsaw Victoria, Unit4Men, Prouvé, Egmont, Bielenda, Sylveco, Stojo, Panul, Shecell, Lekam, Finedeeds


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page