top of page
  • Zdjęcie autoraKatarzyna Kunert

Znamy laureatki i laureatów 13. edycji Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”

Joanna Jabłczyńska, Mateusz Janicki, Anna Lewandowska, Anita Sokołowska, Milena Suszyńska, Zofia Zborowska-Wrona i Andrzej Wrona to laureaci_tki 13. edycji Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”. Nagrodę specjalną Gwiazdę Dobroczynności magazynu „Twój Styl” – partnera głównego Plebiscytu – otrzymała Marta Manowska, a Honorową Gwiazdę Dobroczynności odebrała Maja Ostaszewska. W tym roku podwójnym laureatem został Marcin Bosak. Aktor otrzymał Gwiazdę Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu i nagrodę w kategorii „Zdrowie”.


Wręczenie nagród odbyło się podczas Wieczoru Charytatywnego Gwiazd Dobroczynności 22 października w Hotelu Sofitel Warsaw Victoria. Wydarzenie współprowadzili Izabela Janachowska (Polsat) i Bartek Jędrzejak (TVN).


Każdy z laureatów_tek otrzymał_a statuetkę przygotowaną przez firmę Apart.


W kategorii GWIAZDY DLA UCHODŹCÓW I UKRAINY, której partnerem jest Fundacja Santander, nagrodę otrzymali Anna Lewandowska i Mateusz Janicki.


Anna Lewandowska wsparła finansowo SOS Wioski Dziecięce oraz zorganizowała zbiórkę rzeczy w Warszawie dla potrzebujących uchodźców. Zaoferowała pomoc ewakuowanym rodzinom z Ukrainy i domowi dziecka spod Kijowa, który działa przy wsparciu Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Razem ze swoim zespołem stworzyła tymczasowy magazyn i zebrała 12 ton najpotrzebniejszych produktów, zapewniając transport do placówek SOS w Kraśniku, Biłgoraju i Siedlcach. Wspólnie z mężem Robertem Lewandowskim są filantropami, ambasadorami Szlachetnej Paczki oraz przekazują dary na licytacje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sportsmenka to również wieloletnia prezeska organizacji Olimpiady Specjalne Polska.


Z kolei Mateusz Janicki od sześciu lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Wiosna w ramach programu Szlachetna Paczka, jest jego ambasadorem i wolontariuszem. Od pierwszego dnia wojny w Ukrainie zaangażował się w utworzenie punktu pomocowego „Żyj” w Krakowie. W tym roku wystąpił w spocie promującym „Solidarną Paczkę” – specjalną edycję Szlachetnej Paczki i, wraz z innymi aktorami, zachęcał do pomocy potrzebującym rodzinom z Ukrainy. Dzięki swojej rozpoznawalności pomaga Szlachetnej Paczce trafić z przekazem do szerokiego grona odbiorców i angażuje się osobiście w przygotowywanie paczek dla rodzin. W 2022 roku wspierał Stowarzyszenie Wiosna w kampanii 1% i wystąpił w produkcji „Niebajki”. Był również jednym z wolontariuszy na granicy polsko-białoruskiej i wspólnie z Grupą Granica apelowało utworzenie korytarza humanitarnego. Wystąpił w apelu „Ukraino, nigdy nie będziesz szła sama!”.


Partnerem kolejnej kategorii GWIAZDY DLA UCHODŹCÓW I UKRAINY – LOKALNIE jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Nagrodę odebrały Joanna Jabłczyńska i Anita Sokołowska.


Joanna Jabłczyńska od początku wojny bardzo intensywnie zaangażowała się w pomoc w relokacji rodzin z Ukrainy. Koordynowała transport osób z granicy do konkretnych miejsc pobytu, udostępniała informacje przekazywane jej przez fanów. Z pomocą swoich obserwatorów na Instagramie organizowała zbiórki rzeczowe, zdobywając dla rodzin zabawki, meble i sprzęty. Aktorka użyczyła głosu ukraińskiej uchodźczyni w kampanii „#DomMam: To mogłam być ja” zorganizowanej przez Fundację Otwarty Dialog. Joanna Jabłczyńska od wielu lat angażuje się w różnorakie kampanie społeczne i edukacyjne – od wsparcia dla hospicjów, przez prawa kobiet i profilaktykę nowotworową, aż po ochronę środowiska naturalnego i walkę o świat bez smogu. Organizuje zbiórki dla chorych dzieci. Na swoich profilach propaguje zdrowy styl życia i aktywność fizyczną. Jest również zaangażowana w pomoc z obszaru wolontariatu kompetencji i jako prawnik pro bono wspiera organizacje pozarządowe.


Druga laureatka w tej kategorii to aktorka Anita Sokołowska. Od miesięcy angażuje się w pomoc migrantom poszkodowanym w wyniku kryzysu humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy. Jako wolontariuszka wraz ze Stowarzyszeniem Kobiety Filmu i Grupa Granica zbierała i osobiście zawoziła migrantom najpotrzebniejsze rzeczy i apelowała o pomoc w mediach społecznościowych. Od pierwszych dni wojny w Ukrainie zaangażowała się w pomoc uchodźcom - informowała o zbiórkach, szukała transportu, zorganizowała tymczasowe mieszkania. Wystąpiła w apelu „Ukraino, nigdy nie będziesz szła sama!” skierowanym do polskich, europejskich i światowych władz o pomoc dla obywateli z Ukrainy. Wspierała Fundację Happy Kids sprowadzającej dzieci z ukraińskich domów dziecka, a w ramach akcji Strawa Warszawa pomagała w przygotowywaniu 500–1000 ciepłych posiłków, przewożonych potem na Dworzec Zachodni, Centralny oraz Torwar.


Marcin Bosak to laureat w kategorii ZDROWIE - której partnerem jest Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Lek-Am - i NAGRODY SPECJALNEJ GWIAZDY DOBROCZYNNOŚCI FORUM ODPOWIEDZIALNEGO BIZNESU. Aktor jest ambasadorem kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”. W czasie 14. edycji tej kampanii na łamach bezpłatnego magazynu edukacyjnego „Twarze Depresji” po raz pierwszy publicznie opowiedział o swoich doświadczeniach walki z depresją, leczeniu psychiatrycznym i psychoterapii. Jego wyznanie odbiło się szerokim echem na portalach ogólnopolskich i lokalnych, a do fundacji napłynęły setki mejli z podziękowaniami od ludzi, których zainspirował do leczenia depresji i rozmowy z bliskimi o tej chorobie. Aktor został ambasadorem programu „Twarze depresji dla Ukrainy” – bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla obywateli Ukrainy. Przyjął do swojego domu matkę wraz dwójką dzieci. Swojej gościni pomógł znaleźć pracę w fundacji „Twarze depresji”. Jest też zaangażowany w działania Stowarzyszenia Dwie Strony Medalu i ambasadorem kampanii 1% Fundacji Kolorowy Świat.


W kategorii AMBASADORZY SPOŁECZNEGO ZAANGAŻOWANIA nagrodę otrzymała Milena Suszyńska.Aktorka jest dla Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci ambasadorką i przyjaciółką. Przez wiele lat jako wolontariuszka w hospicjum domowym dla dzieci, regularnie odwiedzała pacjentów i ich rodziny oraz wspierała je w codziennych obowiązkach. Brała także udział w spotkaniach grupy wsparcia, której zadaniem jest pomaganie rodzeństwu chorych dzieci w odnalezieniu się w trudnej emocjonalnie sytuacji. Milena Suszyńska współorganizowała rozmaite zajęcia i warsztaty, które dla dzieci miały charakter terapeutyczny. Do wspierania hospicjum zaangażowała także swoją rodzinę – męża i rodziców.


Za swoje zaangażowanie w POMOC CHARYTATYWNĄ nagrodę otrzymali Zofia Zborowska-Wrona i Andrzej Wrona. Sportowiec od 10 lat jest wolontariuszem i przyjacielem Fundacji Herosi. Odwiedza pacjentów na oddziale onkologii dziecięcej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, spotyka się z podopiecznymi poza szpitalem, realizując ich marzenia, organizuje na trybunach zbiórki pieniędzy dla fundacji. Para wspiera Fundację również finansowo obydwoje z okazji swoich urodzin utworzyli zbiórki, na których zebrali ponad pół miliona złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup nierefundowanej chemii i leków celowanych w komórki nowotworowe dla pacjentów kliniki onkologii oraz sfinansowanie programu leczenia siedmiorga dzieci cierpiących na mięsaka Ewinga. Małżeństwo wykorzystuje swoje media społecznościowe, aby pomagać i nagłaśniać ważne tematy społeczne. Aktorka często umieszcza informacje dotyczące adopcji zwierząt czy poprawy ich losu. Była ambasadorką Stowarzyszenia Otwarte Klatki.


Każdy z laureatów_tek w powyższych kategoriach otrzymał_a statuetkę przygotowaną przez firmę Apart i symboliczne czeki o wartości 10 tysięcy złotych. Darowizny zostaną przekazane bezpośrednio przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce na rzecz organizacji pozarządowych wskazanych przez laureatów_tki.


Nagroda Honorowa

Za swoje zaangażowanie na rzecz uchodźców na granicy z Białorusią i z Ukrainy, osób LGBT+ oraz zwierząt, a także wspieranie organizacji walczących o równość, sprawiedliwość i demokrację Nagrodę Honorową Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” otrzymała w tym roku Maja Ostaszewska.


Aktorka od wielu lat wspiera działania na rzecz praw zwierząt i ich ochrony, współpracując z takimi organizacjami jak Otwarte Klatki, Ogólnopolskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Animals, Compassion Polska, Schronisko w Korabiewicach, adopciaki.pl czy Klub Gaja. Ze względu na zwierzęta promuje dietę wegańską. Niosła pomoc osobom potrzebującym na polsko-białoruskiej granicy. Była tam osobiście, a w swoich mediach społecznościowych i mediach tradycyjnych relacjonowała dramatyczną sytuację uchodźców. Organizowała też zbiórki rzeczy w Nowym Teatrze w Warszawie. Od pierwszego dnia wojny w Ukrainie bardzo mocno zaangażowała się w pomoc uchodźcom i ich ewakuację z granicy, sama otoczyła opieką osoby z Ukrainy. Aktywnie wspiera działania Fundacji Ocalenie i Grupy Granica, które zajmują się pomocą uchodźcom.


Brała udział w kilku kampaniach WWF Polska, w tym „SOS Karpaty”. Wspiera akcję #JestemPrzeciwHomofobii oraz coroczną akcję Muzeum Polin „Łączy nas pamięć”. Nagłaśnia inicjatywy największych organizacji walczących o równość, sprawiedliwość i demokrację, m.in. Amnesty International, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Grupy Granica. Za swoją działalność w ostatnich latach została laureatką m.in. Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej, Okularów Równości przyznawanych przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej czy nagrody „Serce dla zwierząt” Fundacji Viva!


Nagroda specjalna miesięcznika „Twój Styl”

Redakcja magazynu „Twój Styl”, partnera głównego Plebiscytu, przyznała swoją Gwiazdę Dobroczynności Marcie Manowskiej. Dziennikarka jest zaangażowana w akcje pomocowe na rzecz Fundacji Herosi od 2017 roku. Od kilku lat odwiedza pacjentów kliniki onkologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie – przychodzi z uśmiechem i prezentami dla dzieci, nie zapominając również o ich mamach. Z okazji ich święta zorganizowała dzień metamorfozy w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Po wybuchu wojny w Ukrainie od samego początku wspierała działania Herosów. Używając swoich kontaktów i profili społecznościowych, organizowała transporty dzieci spod granicy do szpitali onkologicznych lub hotelu, szukała dla nich noclegu, zajmowała się udzielaniem pomocy rzeczowej. Jej wsparcie było niezwykle ważne dla powstania Kliniki Jednorożec w Bocheńcu – ośrodka transferowego dla dzieci chorych na nowotwory i ich rodzin. Znalazły tu schronienie, niezbędną pomoc lekarską, wyżywienie i wsparcie psychologiczne. W tym miejscu także oczekiwały na transfer do szpitali onkologicznych Polsce, Europie i na całym świecie. W ramach akcji ponad tysiąc dzieci oraz członków ich rodzin znalazło schronienie i specjalistyczną pomoc. Marta Manowska jest laureatką nagrody BohaterON 2020 im. Powstańców Warszawskich.


O Plebiscycie


„Gwiazdy Dobroczynności” to największa kampania medialna promująca i nagradzająca zaangażowanie społeczne gwiazd kina, telewizji, Internetu, social mediów, sportu, muzyki czy teatru. Nominacje do Plebiscytu co roku są zgłaszane przez organizacje pozarządowe i menedżerów osób znanych. Finalistów i laureatów wybiera kapituła oraz partnerzy Plebiscytu.


Inicjator Plebiscytu: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce

Partner główny: magazyn „Twój Styl”

Partner Plebiscytu i kategorii „Gwiazdy dla uchodźców i Ukrainy – lokalnie”: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

Partnerem kategorii „Gwiazdy dla uchodźców i Ukrainy”: Fundacja Santander Bank Polska im. I.J. Paderewskiego

Partner kategorii "Zdrowie": Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Lek-Am.

Patron Plebiscytu: Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Patroni medialni: Polsat, TVP2, TVN, www.twojstyl.pl

Sponsor statuetek: Apart

Partnerzy wspierający: Hotel Sofitel Warsaw Victoria, SHECELL, Wydawnictwo Karakter, SFD, Finedeeds, Shecell, Perfect Lady, Fundacja Fairtrade Polska

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page