top of page
  • Katarzyna Klatt-Koryszewska

Znamy laureatów XXII edycji Konkursu „Dobroczyńca Roku”



28 maja, w warszawskim Teatrze Kamienica, odbyła się XXII Gala Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku”, w czasie której wyłoniono 11 laureatów oraz wyróżniono 3 przedsiębiorstwa, którym bliska jest społeczna odpowiedzialność biznesu oraz współpraca z organizacjami pozarządowymi przy niezwykłych projektach społecznych.


Laureaci XXII edycji Konkursu „Dobroczyńca Roku”:

  • Rozwój lokalny: ZAKŁAD FOTOGRAFICZNY U JARKA – JAROSŁAW DEKA, za wieloletnią i konsekwentną współpracę z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, a zwłaszcza za zaangażowanie w liczne przedsięwzięcia służące żywieckiej społeczności, w tym: za zainicjowanie oraz sfinansowanie akcji odnawiania ścian szpitala dziecięcego, a także za pomoc w stworzeniu nowoczesnej sali sensorycznej w ośrodku szkolno-wychowawczym.

  • Fundacja korporacyjna: FUNDACJA PKO BANKU POLSKIEGO, za działania na rzecz mobilności motoryzacyjnej osób z niepełnosprawnościami, w tym pomoc w finansowaniu kursów na prawo jazdy i specjalistycznej adaptacji pojazdów, oraz wsparcie w stworzeniu Krajowego Ośrodka Mobilności Osób Niepełnosprawnych.

  • Edukacja – mała i średnia firma: MAGOVOX SP. Z O.O., za zaangażowanie w tworzenie programu WzmocniONE, który oferuje wsparcie doradcze i szkoleniowe inicjatywom wzmacniającym kobiety i dziewczęta w Polsce oraz jego wsparcie finansowe i merytoryczne.

  • Edukacja – duża firma: BUDIMEX S.A., za sfinansowanie budowy i zapewnienie infrastruktury Przedszkola Leśnego Puszczyk oraz wsparcie szkoleniowe dla jego pracowników.

  • Ekologia – mała i średnia firma: ETTEPLAN POLAND SP. Z O.O, za działania na rzecz wzmocnienia potencjału obywatelskiego monitoringu przyrody oraz edukacji ekologicznej - za pomocą stworzenia aplikacji mobilnej „Znajdź trzmiela Bumblebee Detector”, dzięki której otrzymano 544 rekordy trzmieli w skali kraju, wskazujące na 21 gatunków trzmieli, z czego 6 jest bardzo rzadkich i zagrożonych wyginięciem.

  • Pomoc społeczna – mała i średnia firma: KWADRAT MULTIMEDIA S.C.KATARZYNA I PAWEŁ PUZOŃ, za pomoc w działaniu na rzecz dzieci z chorobą nowotworową, w tym wielokrotne i bezpłatne wsparcie marketingowe, stworzenie unikatowych kalendarzy, których sprzedaż zasila konto Fundacji oraz wsparcie podczas Kampanii 1%.

  • Pomoc społeczna – duża firma: JERONIMO MARTINS POLSKA S.A., za systemową walkę z niedożywieniem i marnowaniem żywności, w tym wsparcie 5 303 seniorów w Programie „Na codzienne zakupy”, poprzez przekazanie kart przedpłaconych umożliwiających zakup podstawowych produktów oraz za rozwijanie procesu przekazywania osobom potrzebującym pełnowartościowej żywności o krótkim terminie przydatności do spożycia w ramach „Spiżarni Caritas”.

  • Zdrowie – mała i średnia firma: UCB PHARMA SP. Z O.O., za działania na rzecz chorych na epilepsję, w tym wsparcie merytoryczne i finansowe przy stworzeniu Innowacyjnego Fantoma Szkoleniowego Obrazującego Atak Epilepsji, współpracę w zakresie pozyskiwania najnowszych badań oraz za wsparcie przy organizacji warsztatów na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie cierpiącej na padaczkę.

  • Zdrowie – duża firma: AUCHAN POLSKA SP. Z O.O., za działania na rzecz powiększania bazy potencjalnych dawców szpiku oraz zwiększania świadomości dotyczącej dawstwa szpiku wśród 50 tys. klientów i 2000 pracowników firmy, dzięki którym zarejestrowano niemal 9 tysięcy potencjalnych dawców szpiku, a także zebrano prawie 5 tysięcy złotych na ich przebadanie.

  • Sport – mała i średnia firma: LIGIHALOWE.PL S.C. A. ŚWIERZEWSKI, B. GENDERA, za nieodpłatne przekazywanie sprzętu na wydarzenia sportowe, organizację zbiórek charytatywnych podczas organizowanych przez firmę zawodów oraz reklamowanie inicjatyw stowarzyszenia, dzięki czemu w zeszłym roku udało się przekazać ok. 25 tys. zł na rzecz podopiecznych organizacji.

  • Sport – duża firma: POWSZECHNY ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ NA ŻYCIE S.A., za wspieranie sportowych działań charytatywnych, w tym finansowanie dorocznego górskiego biegu który ma na celu zbiórkę pieniędzy na leczenie dzieci walczących z rakiem oraz wsparcie finansowe i organizacyjne wydarzeń sportowych i całorocznych treningów dla osób z niepełnosprawnością.


Kapituła przyznała także następujące wyróżnienia:

  • Edukacja – wyróżnienie: SAP POLSKA, za propagowanie kompetencji cyfrowych wśród młodych ludzi oraz wsparcie inicjatyw umożliwiających naukę kodowania.

  • Pomoc Społeczna – wyróżnienie: NESTLE PURINA, za merytoryczne i materialne wsparcie programu Adopciaki.pl, działającego na rzecz odpowiedzialnej adopcji zwierząt ze schroniska.

  • Zdrowie – wyróżnienie: NATIONALE-NEDERLANDEN TOWARZYSTWO UBEZPIECZEŃ NA ŻYCIE, za wsparcie akcji edukacyjnej Movember – na rzecz świadomości nowotworów dotykających mężczyzn, dzięki której w 2018 roku przebadano ponad 2000 osób.


Niezmiennie od 22 lat Konkurs nagradza firmy odpowiedzialne społecznie. „Dobroczyńca Roku” stał się inspiracją dla wielu lokalnych i regionalnych konkursów realizowanych zarówno przez organizacje pozarządowe, jak i lokalną administrację publiczną. Pokazuje i zbiera dobre praktyki zarówno wielkich korporacji (najbardziej doświadczonych w działaniach z zakresu CSR i CCI), ale i na równi przedstawia działania dobroczynne małych i średnich firm. Konkurs nie dzieli firm na lepsze i gorsze, tylko pokazuje, że dobro jest jedno - bez względu na wielkość firmy i wydatków poniesionych na dobroczynność.


Organizatorem Konkursu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, stowarzyszenie działające od 1998 r. Misją Akademii jest inspirowanie i pomaganie w działaniu. W swoim dorobku ma programy i kampanie będące markami społecznymi. Wspiera lokalne społeczności, nagradza firmy zaangażowane społecznie, wyzwala w ludziach chęć pomagania. Fundatorem Konkursu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Nad prawidłowością przebiegu procedur Konkursu czuwa audytor - firma EY.

Konkurs wspierają: Forum Darczyńców, Konfederacja „Lewiatan”, Business Centre Club, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Pracodawcy RP, United Nations Global Compact Poland.

Tegoroczną galę uświetnił koncert Piotra Polka.



***

Kontakt:

Bernadeta Brodawka - PR

b.brodawka@filantropia.org.pl

tel. +4822 622 01 22

Emilia Dmochowska - koordynator konkursu

e.dmochowska@filantropia.org.pl

tel. +4822 622 01 22

bottom of page