top of page
  • Zdjęcie autoraKatarzyna Kunert

Znamy Społeczników Roku 2021 tygodnika „Newsweek Polska”

Działają dla młodych, bezdomnych, uchodźców, promują ekologię, społeczne ogrody, ochronę przyrody i krwiodawstwo. Konkretnymi rozwiązaniami wsparli służbę zdrowia w czasie pandemii. Między innymi za to otrzymali nagrody główne i specjalne w 13. edycji Konkursu „Społecznik Roku” tygodnika Newsweek Polska.


W kategorii ogólnopolskiej tytuł „Społecznika Roku 2021” otrzymał Dominik Dobrowolski. Jest inicjatorem takich akcji społecznych jak: „Śmieci skrzydeł nie mają”, Bałtycka, Wiślana i Górska Odyseja czy RECYKLING REJS - w ramach którego przepłynął kajakiem łącznie ponad 10 tysięcy kilometrów, oczyszczając rzeki i jeziora ze śmieci. Nieustannie apeluje o działania prowadzące do systemowych zmian w gospodarce odpadami.


Mariusz Antolak, prezes Fundacji „W krajobrazie” i wykładowca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie od wielu lat konsekwentnie promuje życie w zgodzie z naturą i ideę zrównoważonego rozwoju. Tworzy społeczne ogrody ekologiczne dla społeczności lokalnych w Polsce oraz przyszkolne ogródki dla dzieci ze slumsów w Kenii i Republice Zielonego Przylądka. Nieobce mu są akcje charytatywne, happeningi, obozy naukowe i wykłady otwarte, włączające mieszkańców i rozmaitych partnerów. Za to właśnie otrzymał tytuł „Społecznika Roku 2021” tygodnika „Newsweek Polska” w kategorii zaangażowanie lokalne .

Z kolei za zaangażowanie społeczne w czasie pandemii Covid-19 nagrodę otrzymał Sławomir Kaliński prezes Fundacji Novis Plus z Krakowa. We współpracy z Politechniką Śląską stworzył projekt bram odkażających do zamontowania na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, aby ratownicy zdejmując kombinezony nie zarazili się koronawirusem. Takie same urządzenia trafiły do domów pomocy społecznej. Ratowników wspierał również bezpłatnymi posiłkami w ramach akcji „Dobrowóz”. Od lat organizuje warsztaty boksu tajskiego dla młodzieży z domów dziecka i ośrodków wychowawczych. Na zajęciach mogą dać upust emocjom, a jednocześnie przekonać się, że są silni i wartościowi.
Nagrody specjalne


Oprócz nagród głównych za 2021 rok, Kapituła przyznała trzy nagrody specjalne. Pierwszym laureatem został Janusz Bukowski, założyciel Stowarzyszenia „Dać Siebie Innym” z Warszawy. Systematycznie wspiera osoby w kryzysie bezdomności oraz te z niepełnosprawnościami. Zorganizował bieg charytatywny „Wybiegaj Sprawność”, przy okazji którego udało się zebrać łącznie ponad 700 000 złotych. W czasie pandemii organizował promował ideę krwiodawstwa.Drugą nagrodę otrzymała Dorota Lisiak – prezeska Stowarzyszenia Grupa Inicjatywna Baranówko z gminy Mosina, twórczyni i koordynatorka Młodzieżowego Sejmu Rzeczpospolitej Mosińskiej. Dzięki konsekwentnemu budowaniu mostów między lokalnymi organizacjami, instytucjami i przedsiębiorstwami, przyczyniła się do powstania Gminnego Centrum Wolontariatu i Federacji Organizacji Lokalnych.
Trzecia nagroda została przyznana całemu środowisku Społeczników zaangażowanych przez Fundację Ocalenie, za długofalową organizację pomocy prawnej, medycznej i aprowizacyjnej dla osób dotkniętych kryzysem uchodźczym na granicy polsko-białoruskiej, a także za obejmowanie uchodźców wojennych wszechstronnym wsparciem, w tym za konsekwentne pomaganie migrantom w budowaniu nowego życia w Polsce.


O konkursie

Konkurs jest kontynuacją idei podjętej przez Fundację "POMOC SPOŁECZNA SOS" w 1997 roku. Zapoczątkował ją Jacek Kuroń, w odpowiedzi na prośbę Wisławy Szymborskiej o pomoc w podzieleniu się ze społeczeństwem pieniędzmi z literackiej Nagrody Nobla.


Laureatów wybrała Kapituła w składzie: Jerzy Koźmiński, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności; Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce; Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska”, Renata Kim, szefowa działu Społeczeństwo tygodnika „Newsweek Polska”; Przemysław Radwan-Röhrenschef, wiceprezes Fundacji Szkoła Liderów; Jan Kuroń, wnuk Jacka Kuronia i znany ekspert kulinarny oraz Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.


Organizator Konkursu: tygodnik „Newsweek Polska”

Partner Główny: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

Partner Merytoryczny: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page